OtTitres.com

Egoismul rațional nu Rakhmetova (istoria tranziției la vegetarianism)

Fiecare vegetariană motivele de respingere a cărnii, expertiza sa, istoria sa. Publicarea povestea merge la vegetariastvo cititorii site-ului, jurnalistul Victoria Kostenko.

Așa cum am decis să renunțe la carne

Am mers o dată pe malul versetului (râul în orașul Penza), cu un coleg și ia spus despre elementele de bază ale budismului. Faptul că această credință în Dumnezeu impersonal, și el, Dumnezeu, în toate lucrurile vii dintr-o dată. Constiinta noastra politeist este dificil să accepte o astfel de atitudine filosofică a lumii. Ei bine, se pare, într-un flotor Karasik Dumnezeu? Și într-o margaretă?

Pentru mine, budismul este direct legată de vegetarianismul. Și am vrut întotdeauna să înțeleagă cum să devină vegetarian, și pentru a găsi puterea de a renunța la utilizarea aproape zilnic a produsului. Dar era atât de sălbatic încât nici măcar nu a încercat să afle mai multe pentru mine.

În timpul acestei mers pe jos, și totul a fost stabilit: "Ei bine, de ce nu se poate? Altele ar putea, ar trebui să încerc". Și am decis ca un experiment să renunțe la carne pentru o perioadă nedeterminată. Am început imediat să citească literatura tematică, urca site-uri, grupuri și forumuri, asculta audio, flipping carte. Iar argumentele absolut logice vegetarieni experiență cu un rucsac pe umeri ma făcut să realizez cât de frumos poziția lor.

Da, îmi place și se simt rău pentru animale. dar despre "fabrica Kill" M-am gândit. Ca un copil urmarit sacrificarea capre, iepuri, oi, porci. În mine nu a cauzat nici o respingere sau de milă. Astfel sa format mintea umană, care este obișnuit să consume mai mult cu mai puține pierderi. Și acum mă întreb - de ce am decis că porcul este obligat să-și dea viața unui om căruia îi place să grătar și șuncă? Vă place să mănânce, pentru a primi în sus și rochie, donând numai celor decât are dreptul de a sacrifica. timpul, energia, banii câștigați.

De ce nu trag devora un burger

Ai văzut vreodată film "pământeni"? Acesta a fost îndepărtat vegetarienii ideologice care, în ciuda prudenței mai indiferenți nu mancatorii de carne, de advocacy de plumb. Ei nu se joacă cu emoție și colțuri netede, dar afirmă în mod deschis poziția lor - consumul de carne este egal cu crima. Ca răspuns la o imagine falsă a pajiștilor alpine ele dau abatoarelor personal real, peste tot în lume.



Din păcate, am rupt în jos, doar primele 20 de minute ale filmului, după care am avut un acces de furie. Nu există grafică, fără efecte speciale, nici muzica, cum ar fi Requiem, fără lozinci despre libertate, el bate la poarta. Și dacă este făcută din carne vegetariană mâncător, acesta ar trebui să arate mulțimile.

dar "pământeni" - nu sunt cauza tranziției mele. Am aflat despre a fi vegetarian Documentaries. Poate că solul pregătit, el suna chiar mai clar, și eram convins că el avea dreptate. Acum, se uită la carne, senzație de mirosul ei, se clatina nasul, și nu înghiți saliva.

Vă mulțumesc, toate gratuite

Contrar avertismentelor de prieteni și rude, trecerea la o dieta vegetariana nu a fost dureros. Și sănătatea mea, după 7 luni de la un astfel de regim, nu mai rău. Dimpotrivă, am pierdut la râvnit 50-51 kg (anterior 55-57), a câștigat un sens mai sensibil al mirosului. Nu mai simt gravitate, cu toate că, uneori, overeat cartofi prăjiți cu ciuperci și paste cu sos.



La câteva luni după trecerea la un mod ecologic de viață, am avut o slăbiciune dureroasă. Dizzy, grețuri, într-o chestiune de minute, ar putea răsuci stomacul și în măsura în care căderea de presiune, am căzut în același loc în care ea a stat. M-am dus la activ tot bălegarul care a acumulat peste ani myasoedstvo. Mult Din fericire, a trecut repede. Și acum am înțeles că pentru orice purificare, în primul rând te simți foarte inconfortabil. Acest lucru înseamnă că totul merge bine.

Cu atenție asculta la mine, am decis că era timpul să renunțe la nu numai carne, ci și pe pește și fructe de mare. Spre surprinderea mea, nu vreau nimic edakogo devora. Și fosfor este conținută într-un astfel de număr mare de produse care nu deficitul nu va fi exact.

egoismul rațional nu Rakhmetova



Datorită faptului că am trecut deja programul de învățământ primar, știu multe despre pericolele de proteine ​​animale. Nu este suficient să se simtă rău pentru bietele animale, trebuie să aibă grijă de tine. Privarea-te în funcție de bara următoare, mă simt absolut specific non-verbal "mulțumesc" din corpul său. Pentru că nu se poate sări la concluzia că un vegetarian - fanatic nebun, care sa transformat în drepturile animalelor. El iubește animalele, și oameni. Și în primul rând ei înșiși.

egoismul rațional - acesta este comportamentul corect pe care "a salva planeta pentru copii" fără doar lozinci idioate, câteva milioane de euro, în mod misterios selectat organizațiile de mediu non-profit, și represiune de eco-fanatici.

Iubeste-te, nu doare pe aproapele tău curat după o pierdere - care este tot ceea ce este necesar omului. Ce este dificil?

P.S.:

Acum mă mut departe de toate produsele de origine animală. Și a reușit să vină doar prin a te întrebări și acordând o atenție la comportamentul corpului meu. Orice produs lactat lasa unele urme - tulburări gastro-intestinale, și acnee. Și aceasta este doar manifestarea vizibilă a unui produs super-util. Acum, principala dificultate este respingerea completă de produse de cofetărie și ciocolată biscuiți. maestru bucătăria vegetariană stânga. Cazul de mici.

Fii sănătos și fericit! Și cel mai bun - să fie vegetarieni.

Earthmoving (FILM). Consumul de carne, vegetarianism, dieta alimente crude.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Anorexie. O stare de spirit teribilAnorexie. O stare de spirit teribil
Vegetarian (partea 2).Vegetarian (partea 2).
Yoga pentru cei peste 50 de aniYoga pentru cei peste 50 de ani
De ce am început un blog și un pic despre mineDe ce am început un blog și un pic despre mine
Fie pentru a fi un susținător al vegetarianismul?Fie pentru a fi un susținător al vegetarianismul?
Cum de a deveni o cântăreață. Instrucțiuni pentru începătoriCum de a deveni o cântăreață. Instrucțiuni pentru începători
Articole noi despre stil de viață sănătosArticole noi despre stil de viață sănătos
Întrebarea reală: Este posibil să se căsătorească în cursul lunii?Întrebarea reală: Este posibil să se căsătorească în cursul lunii?
Pelinul - proprietăți medicinale ale pelinul și contraindicațiiPelinul - proprietăți medicinale ale pelinul și contraindicații
Forme de putere.Forme de putere.
» » Egoismul rațional nu Rakhmetova (istoria tranziției la vegetarianism)

OtTitres.com
Boală Analize Diagnosticare Medicină Preparate Echipament Sănătate Sarcina si nasterea Ethnoscience Răspunsuri la întrebări Miscelaneu